30-Day No-Hassle Returns
We guarantee your satisfaction on every purchase or rental with a full refund within 30 days of your purchase date.
Fast Customer Service
If you need help, our friendly customer service team is here to help!
The Best Prices on Textbook Rentals, Guaranteed
You can shop with confidence with the best rental prices at ValoreBooks.com. If you find a lower priced rental, we will match it.
 
You can save by renting this book!
Understanding Nutrition
Understanding Nutrition
Rent It
$19.99
RENT IT
0 items in your cart

Understanding Nutrition

Author: 


2 Customer Product Reviews
ISBN-13: 

9780538734653


ISBN: 

0538734655


Edition:  12
Pub Date: 
Publisher:  Cengage Learning
Summary: Eleanor Noss Whitney and Sharon Rady Rolfes created the textbook Understanding Nutrition for Cengage Learning in 2010. If you want to buy Understanding Nutrition online but you don't want to pay top dollar for the 12th edition, we can help. Cheap Understanding Nutrition copies are available if you opt for pre-owned textbooks. Get your textbook now by browsing the collection of discounted Understanding Nutrition copie...s below. Learn how to spend less on affordable textbooks on nutrition right here. Medical and nutrition students will be thrilled to hear they don't have to spend as much on their textbooks as they thought.

Whitney, Eleanor Noss is the author of Understanding Nutrition, published 2010 under ISBN 9780538734653 and 0538734655. Five hundred forty two Understanding Nutrition textbooks are available for sale on ValoreBooks.com, three hundred seventy seven used from the cheapest price of $12.76, or buy new starting at $55.92.
 [read more]

Marketplace Prices
56 New from $55.92 377 Used from $12.76 10 Alternate from $90.00 99 Rental from $19.99
  • Rent $19.99
  • Used $12.76
  • New $55.92
  • Alternate $90.00
$19.99 $3.95 Shipping
List Price
$172.95
Discount
88% off
You Save
$152.96
Understanding Nutrition Rental Terms
Due Date: 12/19/14
How do textbook rentals work?
Item Details
Condition: Used - Very Good Renter: Renter Rating: (2,602) 90%
Recommended Seller
Ships From: Multiple Locations Shipping: Standard Comments: RENTAL: Supplemental materials are not guaranteed (access codes, DVDs, workbooks). High-quality textbook rentals since 2006. We do not ship to Alaska, Hawaii or any off-shore terri... [more] RENTAL: Supplemental materials are not guaranteed (access codes, DVDs, workbooks). High-quality textbook rentals since 2006. We do not ship to Alaska, Hawaii or any off-shore territories. [less]
30 Day Money Back Guarantee Learn More
Price + Shipping
Condition
Details
Recommended
$19.99
+ $3.95 shipping
Rental
Very Good
  • Term:
  • Due Date:
    12/19/14
Rental Steps How Does the Rental Process Work?
Rentals
(99 from $19.99)  Supplemental materials are not guaranteed for rentals
$19.99
+ $3.95 shipping
Rental
Very Good
  • Term:
  • Due Date:
    12/19/14
Rental Steps How Does the Rental Process Work?
Alternate
(10 from $90.00)  IMPORTANT - Be sure to review seller comments carefully
Customer Product Reviews
  • 2 REVIEWS
  • 5 star(0)
  • 4 star(2)
  • 3 star(0)
  • 2 star(0)
  • 1 star(0)
Average Customer Review
(2 customer reviews)
  • by Katelyn

    Add more activity to the book that help understand nutrition maybe some recipes.

    It was a great break down of the vocabulary and helped me understand the importance of knowing what we are eating.

    read more
  • by Shayla

    Nothing about this book was least helpful. This is a great book!

    I would make the book available in paperback and I would also include flashcards with definitions for the book.

    read more
Product Details
Understanding Nutrition

ISBN-13: 9780538734653


ISBN: 0538734655


Edition: 12th


Pub Date:
Publisher: Cengage Learning
www.ValoreBooks.com is the college student's top choice for cheap Understanding Nutrition rentals, or new and used copies for sale.
Where's My Stuff?
Shipping & Returns